Як віднайти свої цінності та цілі? Майстер-клас для жінок

«Пишу цілі і мрії — і нічого не роблю», «плани дій лишаються на папері». Знайомо?

Експертка Анастасія Карлаш впевнена, що наші наміри та цілі обов’язково мають бути пов’язані з нашими цінностями, і тоді в кожної з нас шанси досягнути наміченого збільшуються.

Анастасія професійно займається коучингом і допомагала українським жінкам шукати себе в проєкті «Help Ukrainian women find a job».

Міла Мороз записала для вас конспект з тренінгу «Як віднайти свої цінності та цілі?» для спільноти WOMEN UA. Більше тренінгів з підсилення жінок шукайте в нашому телеграм-каналі (це безкоштовно для учасниць!).


Чому ми пишемо список мрій, а не цілей?

Мрія — це щось узагальнене, далеке, що ми візуалізуємо. Просто «хочу машину» — ця машина навіть не має прикметника, назви.

«Хочу велику червону машину» — це вже бажання, воно трохи точніше. А ціль — це вже те, чого ми прагнемо. В цілі є дати, план дій, і стан.

Ціль — це вільна енергія, правильне формулювання, підтримка внутрішніми цінностями, і план дій.

Чому важливо ставити цілі? Навіть на місяць, але ставити? Ми живемо в такі часи, що якщо наш фокус уваги буде постійно на зовнішніх обставинах (на тому, що трапляється в країні, наприклад) ми просто втратимо себе. Єдиний шлях у таких стресових ситуаціях — постійно повертатися до себе. І розуміти, що всередині мене зараз.

Тим, хто зараз не в гарячих точках, варто займатися собою (хоча тим, хто в гарячих — також).

Якщо цілей немає взагалі — є ще така техніка. Якщо важко з бажаннями — берете і пишете 50 бажань. Отак ходіть тиждень-два і думайте, що ви хочете.

Навіть уява про мрії допомагає виділенню серотоніну, надає мозку підтримку.

Як віднайти свої цінності та цілі? Майстер-клас для жінок

Згадаємо цілі, яких ми не досягли цього року (або роками). Хоча б 10 цілей.

Зараз ми звільняємо цю енергію, дозволяємо собі відпустити цілі, які не втілили.

Кожна непрочитана книга — це незакритий гештальт. Уявіть собі, що наш мозок — це комп’ютер. І в вашому Google Chrome відкрита от така кількість цих закладок. Ви не закриваєте їх, лишаєте на майбутнє. Мозок перегружається такою кількістю відкритих закладок. (Є крутезна техніка, коли лягаєте спати — уявіть собі, що закриваєте хрестики перед сном).

Після цього можна включити собі розслабляючу музику, можливо навіть зі свічкою. І потім порвати цей аркуш паперу, вголос сказати: «Я відпускаю нездійснені цілі, мрії, бажання. Прощаю себе за те, що не приділила достатньо уваги і відпускаю. Свою енергію забираю собі».

Є амбітні люди, які хотіли в 30 бути дуже багатими, а в них не вийшло. І всередині сидить така криска: «Ти ж бачиш, в тебе не вийшло». Ваша задача — відпустити це. І дати собі раду. «Все добре. Я живу тим життям, яке в мене є. Буду ставити цілі нові».

Практика 2: постановка цілей за рівнями

Пишіть 10 намірів, які приходять в голову. Що я хочу мати, володаркою чого хочу бути? Куди я хочу поїхати?

Перевірте, щоб ці наміри були без негативу, ніяких часток «ні», нічого ми не позбавляємося.

Ми не позбавляємося хвороби, а прагнемо здоров’я.

Вага — це взагалі не ціль. Це результат. Ціллю має бути «займатися спортом тричі на тиждень», а вага прийде як один з результатів, до гарного самопочуття та впевненості в собі (для когось).

Далі будемо розставляти ці наміри на рівні за пірамідою Ділтса.

Піраміда логічних рівнів Роберта Ділтса

Рівень оточення

Стосується всіх матеріальних аспектів життя. Що я маю, на якій автівці живу, скільки в мене грошей, який бізнес? Хто мене оточує, які друзі?

До людини можна підійти з двох боків — оточення і зміна ідентичності. Ми звертаємо увагу на людину через оточення. Дивимось, у що вона одягнена, чи заміжня, де працює, на якій машині їздить, як виглядає.

Зараз треба з тих намірів, які ви зробили, три записати на рівні оточення. Приклади:

  • Що ви хочете мати
  • Де хочете побувати
  • Скільки хочете заробляти

Чим успішніша людина, тим вище по цій піраміді вона ставить цілі.

Рівень поведінки

Далі переходимо на рівень поведінки. Він дуже залежить від того, де ми перебуваємо.

Ми починаємо себе поводити на рівні своїх оточень.

Рівень поведінки — це рівень, на якому має бути дія і регулярність.

«Я займаюсь спортом 10-15 хвилин кожного дня». Якщо ви будете щодня займатись спортом (або вчити англійську), то через пів року на рівні оточення ви будете мати результат — будете здоровішими (вас будуть краще розуміти англомовні люди).

На рівні поведінки ви ставили ціль, а на рівні оточення отримали результат. А якщо ви на рівні ідентичності вже поставите, то у вас і цінності будуть нові, і здібності, і поведінка зміниться, і оточення.

Люди, які роблять щось кожного дня (наприклад, спортсмени), мають колосальні життєві результати.

Можна спробувати робити щось 21 день мінімум, щоб була звичка.

Не треба збільшувати собі вправи, не треба нічого робити.

Ви поставили собі на рівні поведінки ціль «вивчати 15 англійських слів кожного дня», і ви вчите їх 21 день. Чому? Тому що потім мозок звикає і починає ставитись до цього, як до звички.

Ви, звичайно, зможете кинути. Старт назад є і в терапії, і в коучингу, в усьому.

І тільки після 21-го дня ви починаєте тихенько додавати вправи, або більше слів вчити, або більше навантаження давати.

Чим старше ми стаємо, тим важче нам додавати нову звичку.

На рівні поведінки ви ставите дві цілі зараз.

Рівень здібностей

Приклад з англійською:

  • На рівні оточення «Я хочу вивчити англійську»
  • На рівні поведінки «Я щодня вчу 15 слів»
  • На рівні здібностей: «Я знаю англійську мову»

Здібності — це про: Що я вмію? Як я вибираю? Що я роблю?

Це навички, це наші софт і хардскіли, все, що ми вивчаємо.

Уявіть, що у вас нова здібність, ви вмієте писати картини. Ви намалювали картину.

На рівні поведінки ви виставляєте в Фейсбук, продаєте за великі гроші, отримуєте максимальний відгук. До вас приходять люди — нове оточення.

Ваша нова здібність впливає і на поведінку, і на оточення.

Не треба навчатися, якщо ви не розумієте, як це вплине на поведінку і оточення. Це важливо.

Тому що багато хто намагається навчатися, щоб не стояти на місці, але це ніяк не впливає врешті-решт на життя людини. І кінець кінцем у неї мозок з купою інформації, але вона її не трансформує в дії, не вбудовує в життя. Не змінюється рівень поведінки, не змінюється рівень оточення, не стає більше грошей.

Здібність, яка на рівні поведінки не вбудована — це просто інформація. А коли вбудована в поведінку — це знання.

На рівні здібностей має бути сенсорність. Така навичка, як знання англійської мови… Як ви дізнаєтесь, що ви вивчили англійську мову? Її ніколи не можливо вивчити до кінця. Тест здати — це сенсорність. Або 4-5 разів поговорив з носієм і все зрозумів… Сам потрібно розуміти, як ви цієї цілі досягли.

Ставимо по здібностях 2-3 — чого прагнете навчитись.

Рівень цінностей

Щастя — жити згідно своїх цінностей — і нещастя — їх порушувати.

Цінності узагальнюючі, кожна людина ці слова розуміє по-різному. На цьому будуються пропаганда, маніпуляції, продажі, маркетинг. На цьому побудована війна. В кожного своє розуміння слова «безпека». Росіяни кажуть: «Ми пішли в Україну заради безпеки». І один подумав, що це захист від НАТО, інший, що його країна стане «великою», третій ще щось. Кожен вкладає своє.

Коли вас критикують — критикують зі своєї системи цінностей. А вам це може бути навіть неважливо.

Якщо ми не усвідомлюємо своїх цінностей, не ставимо цілі згідно них, то досягаємо чиїсь інші.

Всі ці цінності є в кожного. Але ієрархія — це десять важливих саме зараз і в найближчі 5-6 місяців. Взагалі зазвичай я рекомендую їх перевіряти раз на рік. Цінності можуть бути всі звідси, але важливі насьогодні для вас — 10. Ті, які мають важливість.

Список цінностей

Наприклад, людина хворіла, для неї була важлива цінність здоров’я. Вона вилікувалась — і все. Це не значить, що їй все одно на здоров’я, але тепер здоров’я не в першій десятці, а фокус уваги на кар’єрі, на розвитку.

Або цінність «сім’я». Коли заміжня жінка в декреті — їй важлива родина. Але потім вона виходить на роботу, дитина в садку, все налагоджено, і в жінки перемикається увага, вона більше думає про роботу.

Робота з цінностями: кожну зі списку треба прочитати, і поставити тобі таке запитання: від 0 до 10 наскільки для мене важлива така цінність? І так вибираємо 10 таких, які дуже важливі сьогодні для вас.

Це потрібно раз на пів року переглядати, щоб розуміти: чи туди мене кличуть, куди я хочу? Чи варто мені робити те, що мене попросили? Чи я маю займатись тим, що мені потрібно?

Рівень ідентичності

Ідентичність — це «я концепція»: «я — мама», або «я — дружина», «я — тренерка». Це наші ідентичності, які ми показуємо зовнішньому світу і як ми ще сприймаємо себе. Оточення — це нижчий рівень.

На рівні ідентичності поставити дві цілі.

Практика 3: Гарно сформульований результат

Головні правила правильної поставленої цілі:

  1. Сформулюйте позитивно результат. Хочу «отримати», «підвищити», «покращити», «досягти».
  2. Підконтрольність. Як досягнення мети залежить саме від тебе? Якщо ціль залежить ще від когось, це не зовсім правильне формулювання цілі. (Навіть якщо ціль зароблять більше залежить частково від начальника, можна поговорити з ним, попросити про підвищення, або довести, що ви варті того, щоб вас підвищили). Ваша ціль має бути тільки ваша.
  3. Сенсорність. Як ви дізнаєтесь, що ціль ваша досягнута?
  4. Правильний контекст. Де ви будете, коли, з ким?
  5. Екологія мети. Як бажаний результат вплине на близьких людей? Що ти втратиш, що отримаєш?
  6. Які ресурси потрібні для досягнення мети, чи є до них доступ?
  7. Перші кроки на найближчі 48 годин — (щось невеличке). Це теж дії. Навіть якщо вони незначні — вони мають бути конкретні.

Підсумок майстер-класу про цілі та цінності

Отже, якщо ви пропрацюєте цей майстер-клас, на виході у вас є 10 намірів, розставлених за пірамідою Ділтса.

Ви розумієте систему своїх цінностей (10 цінностей, які найважливіші на даний момент).

І далі потрібно ці цілі провести по ГСР (гарно сформульованому результату).

Маєте поставити питання: які значущі для мене цінності будуть задовільнені, коли мета буде досягнута? Чим більше цінностей — тим більше шансів, що ви ці цілі досягнете.

Інколи цінності не збігаються з мріями, тобто ці мрії «не на часі».

Є амбітні люди, які хотіли в 30 бути дуже багатими, а в них не вийшло. І всередині сидить така криска: «Ти ж бачиш, в тебе не вийшло». Ваша задача — відпустити це. І дати собі раду. «Все добре. Я живу тим життям, яке в мене є. Буду ставити цілі нові».


Авторка: Міла Мороз

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *